ראשי / מדריך קנייה / כיצד להחליט מהו הנגרר האידיאלי עבורכם?
צילום: fotolia
צילום: fotolia

כיצד להחליט מהו הנגרר האידיאלי עבורכם?

כיום ניתן לראות נגררים רבים על הכביש, אותן מכולות בעלות גלגלים, שמתחברות לרכב באמצעות וו ונגררות אחריו לכל מקום. אין ספק שהם מקלים באופן משמעותי על חייהם של בני האדם, אשר מצאו מגוון רחב של דרכים להשתמש בהם. במאמר זה ננסה לעזור לכם למצוא את הנגרר המתאים ביותר לצורכיכם ולפתור את הדילמה הנוגעת לשאלה האם לקנות או לשכור אותו.


אילו סוגי נגררים קיימים בשוק?
קיימים סוגים שונים של נגררים המיועדים למגוון רחב של מטרות, לקהל פרטי ולקהל עסקי:

1. נגררים לסוסים – לעתים ניתן לראות מעין קרונות גבוהים וחצי פתוחים, אשר מתוכם מציץ ראשם של סוסים. נגררים אלה מיועדים לחובבי הרכיבה על סוסים. מאחר והסוסים נמצאים בתוך אורווה, שהמרחבים בה מוגבלים, נלקחים הסוסים לעיתים למקומות אחרים, שבהם תתאפשר רכיבה ארוכה ומהנה במרחבים הפתוחים. בנוסף, הנגררים משמשים גם לשם העברת סוסים בין אורוות, לצורכי הרבעה, מכירה, קנייה וכדומה.

מחירון לקורונות סוסים – עד היום לא נקבע מחירון רשמי שייתן מדד לקרונות משומשים לסוסים. עד כה המחיר היה מבוסס יותר על ניחושים מאשר הערכות. יחד עם זאת, לפני מספר חודשים לקח על עצמו עיתון "סוסים" את האחריות לפרסם מחירון מבוסס מערכת בצורת סקר אינטרנטי, שבו יכול כל מוכר או קונה לתרום דקה מזמנו בכדי לבסס מחירון מייצג לכל סוג של קרון.

בטיחות – על הנגררים להיות נוחים ובטוחים עבור הנהג אך לא נשכח שגם  עבור הסוסים. לדוגמא, כשמדובר על חלונות יש לוודא שיאפשרו כניסת אויר ורצוי גם משב רוח נעים לסוסים. מצד שני חשוב לא פחות לוודא כי הסוסים לא יוכלו להוציא את ראשם מהחלון.
* עוד בנושא, מומלץ להתעדכן גם בתקנות מחלות בעלי חיים (הסדרת תנועת בעלי חיים בישראל), תשמ"ב.

2. קרוואנים – מיועדים לחובבי הטיולים, בדגש על טיולי קמפינג. באמצעות רכב ניתן לטייל בכל מקום בארץ, אולם בכדי שניתן יהיה לישון בנוחות מרבית מבלי להוציא הון תועפות על מלונות, אפשר פשוט לשכור קרוואן. באמצעותו תוכלו לטייל בכל מקום שתרצו ולכמה זמן שתבחרו, וכשתתעייפו, תוכלו תוך רגע להיכנס לקרוואן ולנמנם עד שיתחשק לכם לקום.

התפיסה הרווחת בארץ היא שטיולי קרוואנים אינם מתאימים לארצנו הקטנטונת. לרוב כשמדברים על טיולי קרוואן האסוציאציה הראשונה שעולה היא על טיולים בחו"ל. יחד עם זאת, בעלי ניסיון יעידו כי לארצנו הקטנטונת יש גם יש מה להציע וכי הטיול בקרוואן שווה בהחלט, ולא רק מהבחינה כספית. בשנים האחרונות מתגברת המודעות לנופש קרוואנים וכבר ניתן למצוא אתרי קמפינג רבים הפזורים ברחבי הארץ. לכל מי שאוהב לטייל ומחפש חוויה ייחודית עם בני המשפחה או עם קבוצת חברים, טיול בקרוואן הוא אכן דבר שלא תרצו לפספס.

עגלות נגררות – נחלקות לשני סוגים: פתוחות וסגורות. אנשים רבים משתמשים בהן על מנת לשנע סחורה, מכשירים, מכונות וציוד ממקום למקום. למשל, חובבי ספורט ימי נעזרים בעגלות אלה על מנת לקחת את אופנוע הים האישי שלהם. דוגמה אחרת היא ליצנים, קוסמים ותקליטנים אשר נעזרים בעגלות אלה על מנת לשנע את כל הציוד שלהם למקומות שבהם עליהם להופיע. גם שיפוצניקים, אינסטלאטורים, גננים, חברות תעשייה ואנשי מקצוע אחרים זקוקים לנגררים על מנת להעביר את כלי העבודה שלהם בקלות לכל מקום שממנו הם מקבלים קריאה.

עגלות פרסום נגררות – שני ציפורים במכה:
בשנים האחרונות השכילו בעלי עסקים להבין את הכוח שבפרסום על גבי נגררים וכך יוצא שאנו נתקלים ביותר ויותר נגררים המשמשים בנוסף כשלט חוצות חסכוני יותר עבור בעל העסק.

3. נגררי קירור – לעתים נדרש להוביל סחורה מסוימת בקירור על מנת שלא יאונה לה כל רע. הדבר נכון במיוחד עבור מוצרי מזון שמחייבים העברה בקירור, בהתאם להוראת משרד הבריאות. נגרר קירור מאפשר לבעל העסק לשלוט על הטמפרטורה הנדרשת, בהתאם למידת הצורך. זהו פתרון נהדר אשר באמצעותו ניתן לשמור על איכותם של המוצרים השונים ובמיוחד על טריותם של מוצרי המזון.

טווח המחירים המקובל

  • עלותם של נגררים קטנים, המיועדים בדרך כלל לצרכים אישיים: 2,000 עד 4,000 ₪.
  • עלותם של נגררים להובלת סוסים וכן עגלות הייבר, המשמשות בעיקר חקלאים: 18,000 – 21,000 ₪.
  • עלות קרוון נעה בין 50,000 ל- 90,000 ש"ח. המחיר נקבע בהתאם לשימוש המיועד לקרוון. לדוגמא, יש הבדל בין אם מדובר בקרוואן שאמור לעמוד במקום קבוע ולשמש כמשרד או כיחידת דיור, או בין אם מדובר בקרוואן נייד ונגרר המיועד לטיולים.

רישיונות
לכל סוג של נגרר נדרש רישיון של משרד התחבורה + מספר רכב נוסף. ישנם מקומות המספקים אותם במעמד הרכישה של הנגרר, תוך התאמה אישית למטרותיו של הרוכש ובהתחשב ברישיונותיו הקיימים. למשל, בעלי רישיון לרכב פרטי או מסחרי שמשקלו עד 4 טון, יקבלו רישיון המאפשר להם לגרור נגררים במשקל של עד 1500 ק"ג. בעלי רישיונות לרכב מסחרי במשקל שעולה על 4 טון, יקבלו רישיון לגרירת עגלה במשקל שעולה על 1500 ק"ג.

מה עדיף: לקנות או לשכור ?
התשובה לשאלה זו מורכבת. על מנת להחליט, עליכם להשיב על שלושת השאלות הבאות:

  • האם השימוש שלכם אמור להיות קבוע, או שתשתמשו בנגרר רק כמה פעמים?
  • האם השימוש בנגרר הוא לצורך אישי או לצורך מסחרי?
  • מהו המשקל הציוד שאתם מתכננים לשנע באמצעות הנגרר?

שאלות אלה יעזרו לכם למקד את תשובתכם. ברור שעדיף לשכור אם אתם מתכוונים לעשות בנגרר שימוש מועט או שאתם זקוקים לו באופן זמני בלבד, וברור שעדיף לקנות אם אתם עושים בו שימוש קבוע לצורכי עבודה או לצורך הנאה פרטית.

כמו כן, כדאי שתדעו שרכב פרטי יכול לגרור נגרר במשקל כולל של עד 500 ק"ג בלבד. הסיבה לכך היא שאם רכב מסוים גורר אחריו נגרר כבד מדי, עלולה חלילה להתרחש תאונה.
לכן, אם אתם מתכננים לגרור משקל גבוה יותר, יהיה עליכם לנהוג ברכב גדול יותר, במידה ויש לכם רישיון לכך, כמובן.
המאמר נכתב באדיבות ש.א.ל. נגררים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>