ראשי / חדשות רכב / טכנולוגיה חדשנית מסייעת לנהגים להימנע מתאונות דרכים

טכנולוגיה חדשנית מסייעת לנהגים להימנע מתאונות דרכים

כלי הרכב המודרניים בטוחים הרבה יותר מכלי הרכב של המאה הקודמת. מאז המצאת המכונית ולכל אורך המאה ה-20, פותחו עוד ועוד טכנולוגיות שנועדו להגביר את בטיחות כלי הרכב. חלק מהטכנולוגיות הללו, שנידמה כאילו היו קיימות מאז המצאת המכונית, הן למעשה פיתוחים חדשים יחסית

כך למשל חגורת הבטיחות בעלת שלוש נקודות העיגון שקיימת היום בכל רכב פותחה רק בסוף שנות החמישים על ידי וולוו השבדית. כרית האוויר, שנועדה לצמצם משמעותית את היפגעותם של הנוסעים במקרה תאונה, נכנסה כמוצר סטנדרטי ונפוץ רק בתחילת שנות ה-90.

מהי כיום המילה האחרונה בבטיחות הרכב והנוסעים בו?

התשובה לשאלה זו היא עוד טכנולוגיה, אבל הפעם מסוג אחר. טכנולוגיה שנועדה למנוע תאונה, ולא רק לצמצם את היפגעות הנוסעים ברכב לאחר שזו כבר קרתה. המילה האחרונה כיום בבטיחות כלי הרכב היא השימוש ההולך וגובר בטכנולוגיית ראייה מלאכותית.

יותר ויותר יצרניות רכב בעולם מטמיעות ברכביהן מערכות בטיחות טכנולוגיות משוכללות המבוססות על ראייה מלאכותית, שכוללות מעין עין אלקטרונית הסורקת את הכביש ומזהירה את הנהג בזמן אמת מפני מצבים מסוכנים העלולים לגרום לתאונה, עוד לפני שהיא מתרחשת.

למשל, במקרה שהנהג לא שם לב שהרכב שלפניו בלם בפתאומיות, או במקרה של הולך רגל שמתפרץ לכביש, ואפילו במקרה של סטייה מנתיב הנסיעה כתוצאה מהירדמות הנהג או חוסר תשומת לב אחרת – העין האלקטרונית תזהה את המצב המסוכן ותזהיר את הנהג על ידי חיווי קולי וויזואלי.

מערכות כאלה כבר קיימות ופועלות בהצלחה אצל מספר רב של יצרניות רכב כגון: וולוו, ב.מ.וו, ג'נרל מוטורס, אופל, הונדה וחברות נוספות. יתרונה של טכנולוגיית הראייה המלאכותית בשירות הבטיחות בדרכים היא שהיכולת של אותה עין אלקטרונית לזהות מצבים מסוכנים גדולה ברוב המקרים מזו של הנהג. העין האלקטרונית אינה נחה לעולם, ואינה סובלת מהסחות דעת וחוסר תשומת לב שבמקרים רבים כל כך מהווים הגורם לתאונת הדרכים.

למעשה, סיוע לגורם האנושי על ידי מערכות ראייה טכנולוגיות הוכח כיעיל כל כך, עד שבשנים הקרובות יכנסו תקנות בשוק הרכב העולמי, שיחייבו את הימצאותן של מערכות כאלה ברכבים, בדיוק כמו חגורת הבטיחות וכרית האוויר.

ויש גם נקודה ציונית  – אחת מהחברות המובילות בעולם בתחום  המערכות  האלקטרוניות לסיוע לנהג ומניעת תאונות דרכים היא Mobileye הישראלית, שהמערכת בפיתוחה זכתה בפרסים רבים, ונבחרה על ידי מרבית יצרניות הרכב לשמש כרכיב הבטיחות במכוניות מתוצרתה.

ראה גם

יונדאי-טוסון

אוטו חדש, בלי הדאגות

חברות הליסינג פונות יותר ויותר ללקוחות פרטיים, בעסקאות מוזלות לרכב חדש היתרונות: ירידת הערך הופכת ...

תגובה אחת

  1. ממליץ על אחת מהחברות המובילות בעולם בתחום המערכות האלקטרוניות לסיוע לנהג ומניעת תאונות דרכים היא Mobileye הישראלית, שהמערכת בפיתוחה זכתה בפרסים רבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>